Podstawy prawne
Żeby skutecznie walczyć z dyskryminacją, dobrze jest znać regulacje prawne dotyczące tego zagadnienia. Tu znajdziecie najważniejsze dokumenty zawierające polskie, europejskie i norweskie przepisy dotyczące równego traktowania
Konstytucja
Rozdział II Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Art. 33
→ www.sejm.gov.pl
Kodeks Pracy
→ Kodeks na stronie www.isap.sejm.gov.pl
Kodeks pracy (kp) w art. 112 wskazuje, że pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków – dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Równe traktowanie w zatrudnieniu uszczegółowione jest zasadą niedyskryminowania w zatrudnieniu.
Artykuł 183a kp stanowi, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie:
- nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,
- warunków zatrudnienia,
- awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
Rzecznik Praw Obywatelskich
Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich można znaleźć wiele informacji dotyczących równości:
→ Równość i zakaz dyskryminacji
Prawo międzynarodowe
Podsumowanie prawodastwa:
→ www.europarl.europa.eu
Traktat Europejski:
→ oide.sejm.gov.pl
Najważniejsze artykuły Traktatu w tym zakresie to: art. 2 i art. 3 ust. 3 TUE oraz art. 23 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej wskazujący równość kobiet i mężczyzn jako jedną z podstawowych wartości i głównych celów Unii i jej państw członkowskich; art. 8 TFUE dotyczący uwzględniania aspektu płci we wszystkich działaniach; art. 19 TFUE, który przyznaje UE kompetencje w zakresie wprowadzania przepisów w celu zwalczania dyskryminacji ze względu na płeć; art. 157 TFUE ustanawiający zasadę równości wynagrodzeń za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości i stanowiący podstawę prawną unijnych przepisów dotyczących równouprawnienia płci w dziedzinie zatrudnienia; jak również art.157 ust. 4 TFUE i art. 23 Karty praw podstawowych, w których uznaje się działania pozytywne jako metodę osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn.
Międzynarodowe cele
ONZ – cele Zrównoważonego Rozwoju:
→ więcej na stronie www.un.org.pl
Nowa dyrektywa, która będzie wprowadzona w życie od dnia 08.2022, więcej na stronie:
→ Dyrektywa work-life balance